İngiltere’de Bu Sözlerle Konuştu! Türk Lirasını Cazip Hale Getireceğiz. 1 Trilyon Dolar Barajını Aştık

Türkiye Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, İngiltere’nin başkenti Londra’da temaslarını sürdürüyor. Yılmaz, Türk iş dünyası temsilcileri ve Türk/Kıbrıslı toplum temsilcileriyle bir araya gelerek Türkiye’nin ekonomik durumuna ilişkin önemli açıklamalarda bulundu.

YILMAZ: “TÜRKİYE EKONOMİSİ 2022’DE YÜZDE 5.5 BÜYÜDÜ”

Yılmaz, Türkiye’nin ekonomik büyümesinin dünya genelinde tarihsel ortalamaların altında gerçekleştiğini belirterek, 2022 yılında yüzde 5.5 büyüme kaydedildiğini ifade etti. Yılmaz, 2023 yılında Türkiye’nin ilk 9 ayda yüzde 4.7 büyüme sağladığını ve Orta Vadeli Program hedeflerine ulaşmayı beklediklerini vurguladı. Ayrıca, Türkiye ekonomisinin ilk defa 1 trilyon dolar eşiğini aştığını ve dünya genelinde satın alma gücüne göre 11’inci büyük ekonomi olduğunu belirtti.

ENFLASYON VE FİYAT İSTİKRARI

Yılmaz, fiyat istikrarı ve enflasyonla mücadeleye vurgu yaparak Ocak ayında yüksek enflasyonun geçici bir durum olduğunu ve yıl sonunda düşüş beklendiğini dile getirdi. Geçen yıl sonunda cari açığın düşmesinde ihracat ve turizmin önemli rol oynadığını ifade etti.

TURİZMDE ARTAN BAŞARI

Türkiye’nin turizm gelirlerinde artış yaşandığını belirten Yılmaz, geçen yıl 54 milyar doların üzerinde turizm geliri elde edildiğini ve toplam hizmet gelirinin 100 milyar dolar civarında olduğunu açıkladı. Ayrıca, turist başına gelirin artmasıyla birlikte turizm sektöründeki katma değerin yükseldiğine dikkat çekti.

İHRACAT VE YATIRIMLARDA ARTIŞ

Yılmaz, Türkiye’nin ihracatında artış yaşandığını ve dış ticaret açığının daraldığını belirterek, yatırımlarda da olumlu bir seyir olduğunu ifade etti. Ayrıca, işsizlik oranlarında düşüş ve bankacılık sektöründe uluslararası standartlara uygunluk gibi konulara da değindi.

YILMAZ’DAN YATIRIMCIYA VE İHRACATÇIYA DESTEK MESAJI

Türkiye’nin ekonomik büyümesini desteklemek için vergi

TOPLUM TEMSİLCİLERİ İLE GÖRÜŞMELER

Yılmaz, temasları kapsamında Türk ve Kıbrıslı toplum temsilcileriyle de bir araya geldi. Bu görüşmelerde Türkiye’nin ekonomik durumu ve gelecek hedeflerine ilişkin bilgi paylaşımında bulundu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x