Marmara’da son durum: Batan gemideki mürettebat aranıyor

Marmara Adası Badalan Limanı’ndan, Gemlik Limanı’na gitmek üzere 14 Şubat’ta saat 20.30’da kalkan, 1250 ton mermer tozu yüklü BATUHAN A adlı gemiden, 15 Şubat’ta saat 06.32’de alınan acil durum sinyali, saat 07.12’de kesildi. Karacabey ilçesinin 4 mil açıkta batan gemiyi arama kurtarma analizini koordine etmek için Mudanya ve Karacabey ilçelerinde Bursa Valisi Mahmut Demirtaş başkanlığında kriz merkezi yer aldı.

 AFAD, Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü, Sahil Güvenlik, deniz polisi, jandarma, UMKE, ANDA, AKUT ve NAK ekipleri tarafından toplam 6 kurtarma botu, 28 araç ve 1 Sahil Güvenlik korvetinden oluşan 275 personelle kurtarma çalışmaları başlatıldı. Arama kurtarma faaliyetlerine 1 Sahil Güvenlik korveti, 3 Sahil Güvenlik botu, 1 Sahil Güvenlik helikopteri, 1 Sahil Güvenlik uçağı, 1 Deniz Kuvvetleri Komutanlığı süresi karakol uçağı, 2 Kıyı Emniyet botu, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı arama kurtarma gemisi, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı mayın gemisi, ROV Cihazın bulunduğu deniz polisi ekibi ve Kıyı Emniyeti’nin unsuru olan Nene Hatun römorkörü ile RHIB bot da katıldı.

51 METRE DERİNLİKTE TESPİT EDİLDİ

İzmit Körfezi’ndeki araştırma gemisi TCG ÇUBUKLU ile Erdek Deniz Üs Komutanlığı’nda görevli mayın avlama gemisi TCG AYVALIK ile Karadeniz açıklarındaki arama-kurtarma gemisi TCG AKIN da destek için bölgeye ulaştı. Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’na ait 1 Seahawk helikopteri Çanakkale Deniz Hava Üs Komutanlığı’nda, Hava Kuvvetleri Komutanlığı’na ait 1 AS532 tipi helikopter de bölgeye hareket etmek üzere Eskişehir 1’inci Ana Jet Üs Komutanlığı’nda hazır bekletilirken, Milli Savunma Bakanlığı’nın Sosyal medya hesabından yapılan açıklamada, BATUHAN A isimli kargo gemisindeki 6 mürettebatı arama kurtarma sayısını Deniz Kuvvetleri’nin desteklemesini sağlayan, sonar cihazıyla gemiyi 51 metre derinlikte tespit ettiği belirtildi.

2 MÜRETTEBATİN CENAZESİ GEMİDE BULUNU

Su altından görüntülerde, geminin yandığı ve seyir halindeymiş gibi batıp deniz üssüne düz bir şekilde oturduğu görüldü. Battığı pozisyonlarla, arama kurtarmayı kolaylaştırabildiği değerlendirilen geminin 3 boyutlu bölümü yapıldı. Sonar cihazlı incelemede kayıp 6 mürettebattan 2’sinin gemide enkaz halinde olduğu tespit edildi. Aramaların 3’üncü nesilleri, TCG AKIN’dan kayıp gemiye ulaşmak için ilk dalış yapıldı. Karacabey ilçesi Kurşunlu Mahallesi sahiline 7 kilometre mesafedeki dalışta, toplam 6 mürettebattan aşçı Zeynep Kılınç’ın (33) cenazesine, olaydan 56 saat sonra ulaşıldı. Kaptan köşkünde cenazesi bulunan ve geminin dümeninde değerlendirilen Kılınç, Adana’da görüldü.

Özel eğitimli dalgıçlar ile SAS komandolarının TCG AKIN’dan gerçekleştirdiği dalışlarda, 6’ncı günde batıdaki geminin makine dairesine ulaşıldı. Kapısı ile açılan makine dairesinin girişinde, gemide yağcı olarak görev yapan Hüseyin Tutuk’un (40) cansız beyanında bulunuldu. Olaydan 128 saat sonra bulunan ve Manisa’nın Turgutlu ilçesinde verilen Tutuk, ailesinden gelen son görüntülerde, geminin su bölgesinde söyleyip o anları kaydetti. O anlarda, 6 saattir aynı yerde saklandıklarını söyleyen Tutuk’un, eşine, saat 06.09’da internetten, içinde durum hakkında mesaj yazdığı ve saat 06.19’da video paylaşımında bulunduğu belirlendi.

HALEN 667 PERSONEL ÇALIŞIYOR

Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’na ait 1 uçak ve 3 gemi, Sahil Güvenlik Komutanlığı’na ait 1 uçak, 1 helikopter, 1 korvet, 3 bot, Nene Hatun Acil Müdahale Gemisi ve 3 bot, Emniyet Genel Müdürlüğü Deniz Polisleri ekiplerine ait 4 bot, 1 ROV ve 1 Sonar, İl Jandarma Komutanlığı’na ait 27 araç, 2 dron, 2 K9, 1 Sky Ranger, Bursa AFAD Müdürlüğü’ne ait 8 araç olmak üzere, Deniz Kuvvetleri Kurtarma ve Sualtı Komutanlığı’nın özel eğitimli birinci sınıf 19 dalgıcı, Sualtı Savunma Grup Komutanlığı’na (SAS) bağlı 4 dalgıç ile Kıyı Emniyeti’ne bağlı 11 dalgıcın katılımına katılım 9’uncu 667 personelle sürdürülüyor.

Denizde kalan günlerde kalan ölümlerin şişmeye başlamasıyla su çıkmaması ve sahile vurma olasılığıyla, balıkçılar da aramalara dahil edildi. 6’ncı günde aramalara katılan 13 balıkçı gırgırına ilave olarak, 7’nci günde 30 balıkçı teknesi de dinlenmeye yer aldı. Balıkçılar 5,5 mil açıktaki TCG AKIN’a, 2 mil mesafeden ayrılarak, kıyıdan 3,5 mil açıkta arama yapıyor. Bursa’nın Gemlik ilçesinde Balıkesir’in Bandırma ilçesine kadar uzanan sahil şeridinde jandarma ve arama kurtarma ekipleri karadan aramalarına devam ediyor.

ARAMALAR SÜRÜYOR

Aşçı Zeynep Kılınç’ın cansız bedeninin bulunduğu kaptan köşkü, geminin güvertesi ve mürettebat kamaraları 3 kez arandı. Batma anına kadar güvertede, fırtınadan havalanan brandayı kontrol amacıyla çalışarak çalıştıkları değerlendirilen diğer 4 mürettebatın izin vermesine rastlanmadı. ‘Gözden kaçma’ ihtimaline karşı kaptan köşkü, güverte ve kamaraların 3 kat olduğu, 9’uncu günde 4’üncü kez aranacak.

SAS komandolarının kapısını kırarak girdi ve yağcı Hüseyin Tutuk’un cansız dağıtımını bulduğu makine dairelerindeki arama çalışmaları, 6, 7 ve 8’inci günde de devam etti. Olası kaza ya da batma durumu düşünülmeyip, gemideki eşyaların sabitlenmesi nedeniyle, depremde olduğu gibi sarsılmayla devrilen dolaplar alanı daraltılırken, çabalarla güçlükle yürütüldü. Karanlık olan ve alan darlığı nedeniyle görüş mesafesinin sıfır olduğu makine dairelerinde dalgıçlar laboratuvarını elle yürüttü. Ancak 2 kez aranan makine dairelerinde eksik kadronun bulunmasına izin verilmedi.

Karacabey ilçesi Kurşunlu Mahallesi’nde 9 adet bu yana bekleyişlerini sürdüren mürettebat yakınlarının, gemide işaretlendiği yerlerin de arandığı ancak buralardan da bir sonuç alınamadığı öğrenildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x