Selçuk Geçer seçim sonrası doların kaç TL olacağını açıkladı. Kopacak kıyameti şimdiden duyurdu

Selçuk Geçer, Halk TV’de katıldığı Halkın Haberi Özel programında, dolarla ilgili çarpıcı tahminlerde bulundu. Geçer şu anda doların 31 TL’ye baskılanmasının, gerçek döviz kurunun 45-50 TL arasında olduğunu gösterdiğini söyledi.

Seçimden sonra dövizde şok yaşanacağını belirten Selçuk Geçer, doların şu anda 50 TL olduğunu, bunun turizm ve ihracat sektörlerinde de fiyatlandığını ifade etti.

“Enflasyonu da hesaba katarsak, doların 50 TL olması gerekiyordu” diyen Selçuk Geçer “Son iki yılda dolar 50 TL’ye ulaştı. Bu doların gerçek değeri, olması gereken değer. Bana dolar ne zaman 45 TL, ne zaman 50 TL olacak diye soruyorlar. Dolar zaten 50 TL oldu, senin 31 TL’de tutman doların 50 TL olmadığı anlamına gelmez” dedi.

Geçer “İhracatçıdan turizmciye kadar herkese söyledim. Bu arkadaşların hepsi 40 TL üzerinden fiyat veriyor, kimse itiraz etmedi. Birçok sektör 40-50 TL arası dolar kullanıyor. Reel sektörün, malını yenileyebilmesi, maliyetlerini karşılayabilmesi, karlılığını yüzde 5-10 arasında tutabilmesi için bunu yapmak zorunda” diye konuştu.

“Seçimden sonra dövizde ani hareketler gözlenecek” diyen ünlü ekonomist Selçuk Geçer “Eğer baskı sürerse, turizm ve ihracat gelirleri azalacak. Yatırımlar yurtdışına kaçacak, çünkü sen onların getirdiği dövizin yarısını alıyorsun. Bugün dolar 50 TL olmalı ama 30 TL’de duruyor” dedi.

Geçer “Eğer sene sonunda 60-70 TL olması gereken doları baskılamaya devam edersen, ne olur? Dolar kontrolden çıkar, bir anda 60 TL olur. Yıl sonunda 60 TL’ye bugün gitmesiyle, yıl sonunda bir ayda gitmesi arasında büyük fark var. Birisi kriz yaratarak yapıyor, zarar veriyor. Diğeri ise normal gidişatla yapıyor, herkes hazırlanabiliyor. Bu yüzden seçimden sonra dövizde ciddi dalgalanmalar olacak” diye konuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x