Son Dakika… Fabrikadaki rehine krizi sona erdi: 7 kişi kurtarıldı

Kocaeli’nin Gebze ilçesinde fabrikada rehin tutulan 7 kişi, 9 buçuk saatin ardından serbest bırakılırken, saldırgan ise teslim oldu.

Gebze Organize Sanayi Bölgesi (GOSB) İhsan Dede Caddesi’ndeki Procter & Gamble (P&G) isimli fabrikada bugün saat 14.40 sıralarında başlayan rehine krizi sona erdi.

Aralarında kadınların da bulunduğu 7 fabrika işçisi serbest bırakıldı, İbrahim Y. ekiplere teslim oldu.

“BASIN AÇIKLAMASINDAN ÖZELLİKLE UZAK DURDUK”

Kocaeli Valisi Seddar Yavuz konu hakkında şu açıklamalarda bulundu: 

“Hepimize geçmiş olsun. Daha önce de bu işletmede çalışmış bir şahsın silahla birlikte içeriye girmesinin özel güvenlik engelleyememiş ve bu şahıs 7 kişiyi rehin almıştır. Eylemci şahsın hedefi, İsrail’in Gazze’de yapmış olduğu katliamların durması ve Mısır’daki sınır kapısının açılması talebi olmuştur. Olayın öğrenilmesinden itibaren Valiliğimizin koordinasyonunda İçişleri Bakanımız Sayın Ali Yerlikaya’nın talimatlarıyla hassas bir müzakere süreci yürütülmüştür. Özellikle böylesi olaylarda rehinelerin can güvenliğinin sağlanması ve zarar gelmemesi için titiz bir çalışma yürüttük. Bu nedenle basın açıklaması tarzından özellikle uzak durduk. Hedefimiz öncelikle kardeşlerimizi sağ ve salimen oradan çıkarmaktı.

Nitekim bu süreci kıymetli emniyet mensuplarımız, istihbarat teşkilatımız, olabilecek tüm bağlantılarıyla değerlendirerek bir çalışma gerçekleştirdik ve daha sonra da rehinelere zarar vermeksizin küçük bir operasyonla etkisiz hale getirdik. Çünkü müzakereler sonuç vermedi. Kardeşlerimizin her birinin sağlık durumu iyi. Biz olay esnasına içerdeydik. Rehinelerin hepsine geçmiş olsun dileklerimizi ilettik. Biz Türkiye’nin huzurundan ve güvenliğinden yanayız. Bu tür davranışları sergileyen herkesin karşısında önce biliyorsunuz hukuk işler. Güvenlik güçlerimiz üzerlerine düşen görevi hassasiyetle yerine getirmiştir.”

“İHTİYAÇ İÇİN DIŞARI ÇIKTIĞINDA…”

Operasyonun ayrıntılarını paylaşan Vali Yavuz, “İhtiyaç için dışarı çıktığında ona göre konuşlanmıştık. Alternatif bir takım çalışmalar yapmıştık. Hareket tarzını bir kez daha değerlendirdik. Kıymetli emniyet mensuplarımız, kahraman güvenlik güçlerimiz gerekli müdahaleyi yapmak suretiyle ve rehinelere zarar gelmeyeceğini anladığımız anda gerekeni yaptık. 2 silahı vardı. Üzerinde de düzenekler mevcuttu. Dolayısıyla bizler bu konuda hassas davranırız. Her ihtimali değerlendiririz. Arkadaşlarımız gerekli incelemeyi, tahkikatın detaylarını çalışacaklar” diye konuştu.

Vali Seddar Yavuz, şahsın içeride ateş edip etmediği sorusuna ise “Bizim operasyonumuzda herhangi bir ateş etme eylemine girişemedi. Arkadaşlarımız çok anlık bir hareketle etkisiz hale getirdi” şeklinde yanıt verdi.

NE OLMUŞTU?

Kocaeli Gebze’de bir fabrikayı basan bir saldırgan 7 işçiyi rehin almıştı.

Fabrikada taşeron işçi olarak çalıştığı ve bir süre önce çıkarıldığı öğrenilen şahsın İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırılarını protesto etmek amacıyla eylem yaptığı iddia edildi.

Güvenlik önlemleri üst seviyede tutulurken fabrikada şahsın ilk fotoğrafının yanı sıra canlı yayın açıldığı ve doğum günü kutlandığı ortaya çıktı.

Saldırganın alçı, boya, sıva ve bina dekorasyonu işleri yapan İbrahim Y. olduğu öğrenilmişti.

Saldırgan işçileri rehin aldığı süre boyunca sosyal medya hesabından paylaşımlar yapmış; “Kimsenin söylediğinin umurumda olmadığının farkındasınızdır umarım. İster deli, ister terörist, isterse hain olsun. O kapının açılacağına inanmıştım” ifadelerini kullanmıştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x